loader

2.MYK Çalıştayı Gerçekleşti

Çalışma Hayatında Mesleki Yeterlilik Çalıştayı 20-21Aralık 2017 tarihlerinde Ankara’da gerçekleştiriliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Sayın Orhan YEĞİN, Milletvekillerimiz Sayın Emrullah İŞLER ve Sayın Salim USLU, Kahramankazan Belediye Başkanı Sayın Lokman ERTÜRK, HAK-İŞ Genel Başkanı Sayın Mahmut ARSLAN, TOBB Başkan Vekili Sayın Faik YAVUZ, Memur-Sen Genel Başkanı Sayın Ali YALÇIN, Sendika Başkanları, oda başkanları ve kamu ve sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri ve Kurumumuz tarafından yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarının katılımlarıyla gerçekleştirilen Çalıştay’ da Kurum Başkanımız Sayın Adem CEYLAN tarafından yapılan açılış konuşmasında çalışma hayatında mesleki yeterliliğin unsurları olan meslek standartları, yeterlilikler, ölçme, değerlendirme ve belgelendirme süreçleri ile nitelikli işgücü, üretimde etkinlik, verimlilik ve kalite güvencesi hususlarını değerlendirerek Kurumumuz bünyesinde yürütülen faaliyetlere ilişkin son dönemde gerçekleştirilen çalışmalar hakkında bilgiler vermiştir. Özellikle İş Sağlığı ve Güvenliği ve çalışma hayatında verimlilik ve etkinlik için MYK Mesleki Yeterlilik Belgesinin önemli bir yer teşkil ettiğinin altını çizen Sayın Adem CEYLAN Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu ve uygulanan teşvikler ile ülkemizin nitelikli ve belgeli insan kaynağının oluşturulmasında kat edilen mesafeye ve çalışma hayatında milli seferberlik kapsamında Kurumumuz tarafından gerçekleştirilen çalışmalara değinmiştir.

211217-5

211217-6

Açılış konuşmasından sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Sayın Orhan YEĞİN ülkemizde mesleki yeterlilik sisteminin kurulması ve işletilmesine yönelik çok önemli faaliyetlerin hayata geçirildiğini, tehlikeli işlerde Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğunun iş sağlığı ve güvenliğine olan olumlu katkısından ve yarattığı verimlilik artışından duydukları memnuniyetleri dile getirerek tüm alanında Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğunun kapsamının genişletilmesine yönelik beklentileri ifade etmişlerdir.

211217-7

Çalıştay’ da konuşan Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan da konfederasyon olarak MYK'nın kuruluşuna her aşamasında katkı verdiklerini, bundan sonra da kurumun misyonunun daha ileriye taşınması noktasındaki çalışmaları destekleyeceklerini belirtmiştir. Hak-İş olarak, sınav ve belgelendirme merkezinin çalışmaları hakkında da bilgi veren Arslan, MYK’nın misyonunu güçlendirecek yeni adımlara ihtiyaç olduğunu ve çalıştayın bu konuda katkı sağlayacağına inandığını ifade etmiştir.

211217-8

Çalıştay’ da konuşan Milletvekillerimiz Sayın Emrullah İŞLER ve Sayın Salim USLU ‘da Mesleki Yeterlilik Kurumu’nun önemine ve nitelikli işgücünün belgelendirilmesine destek verdiklerini ifade etmiştir.

211217-9

211217-10

Türkiye Esnaf Sanatkârlar Konfederasyonu Başkanı Bendevi PALANDÖKEN ‘de konuşmasında konfederasyon olarak MYK'nın kuruluşuna her aşamasında katkı verdiklerini, bundan sonra da kurumun misyonunun daha ileriye taşınması noktasındaki çalışmaları destekleyeceklerini belirtmiştir.

211217-11

Memur Sendikaları Konfederasyonu Genel Başkanı Ali YALÇIN konuşmasında Mesleki Yeterlilik Kurumu‘nun nitelikli iş gücündeki artışı ve ülkemize sağladığı pozitif yönlerden bahsetti.

211217-12

Konuşmaların ardından, çeşitli sektörlerden MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi almaya hak kazanan kişiler için düzenlenen belge töreninin ardından Çalıştay ‘ın yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşları için düzenlenen bölümüne geçilmiştir.

211217-13

 

211217-14

Çalışma Hayatında Mesleki Yeterlilik Çalıştay’ını müteakip Sınav ve Belgelendirme Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen VI. Yetkilendirilmiş Belgelendirme Kuruluşları Çalıştay’ı ve yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarında görev alan kalite yönetim temsilcileri, karar vericileri ve değerlendiriciler için düzenlenen sınav ve belgelendirme seminerinde, yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşu temsilcilerine MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu, teşvikler, yetkilendirme kriterleri, sınav uygulamalarında uyulması gereken kurallar ve iç doğrulama faaliyetleri hakkında bilgilendirme yapılmıştır.

211217-15

Çalıştay yetkilendirme ön başvuru aşamasındaki kuruluşlar için 22-23 Aralık 2017 tarihlerinde de devam edicektir.

HABER VE DUYURULAR